CARPE DIEM

carpe diem

CARPE DIEM

Už viac ako tridsaťpäť rokov sa zamýšľam a uvažujem nad neuveriteľným potenciálom uvedomenia si vlastného JA v zmysle aktivácie vnútorných síl človeka, potrebných pre zdravý telesný, duševný a duchovný život. Snahou človeka by malo byť identifikovanie individuálneho psychického potenciálu ako základu k dosiahnutiu psychickej zrelosti a vyspelosti osobnosti človeka žijúceho v makro a mikrosvete.

Hodnoty ľudského života predstavujú rozmer rozvoja vlastnej kultúry, jazyka, rozvoj ľudskej civilizácie, rovnosť pohlavia, rozvoj jednotlivca i spoločenských skupín, ale i priateľstvo medzi národmi, etnickými skupinami či náboženskými skupinami. Spoločným menovateľom by mohli byť univerzálne všeľudské hodnoty, na ktorých by sa ľudia mohli dohodnúť a spoločne dospieť k hodnotám, akými sú právo na život a ochranu života, právo na zabezpečenie elementárnych potrieb pre život, rovnoprávnosť, slobodu, právo na vierovyznanie, vzdelanie, rodinu, mier, či hodnoty manželstva a rodiny.

Všetci ľudia bez rozdielu pohlavia či farby pleti majú sklon lipnúť na veciach a svojich predstavách o živote či predstavách o sebe samotnom. Každý človek sa neochotne vzdáva predstavy o sebe a predstavy o fungovaní života v celej plejáde prejavov. Ovládajú nás kultúrne vzorce, sme otrokmi zákonov, nariadení a predpisov. Hodnoty sú často jednoduché veci, ktoré majú pre človeka určitý význam. Miera hodnoty je daná verejnou mienkou, ktorú sme ako ľudská rasa akceptovali a zaradili do nášho hodnotového systému. V prúde času sa však hodnoty menia a vyvíjajú. V procese socializácie sa u človeka vytvárala a stále vytvára určitá hodnotová orientácia, ktorá predstavuje orientáciu jedinca na normy a ciele platné v určitej spoločnosti. Norma je pre človeka kritériom, predstavuje niečo, čo jedinci uznávajú za platné. Všade okolo počúvame, že žijeme v hektickej dobe, že nemáme čas, žijeme v napätí a strese.

Prečo nemáme v sebe pokoj, radosť a dobrý pocit zo života? Kde robíme chybu? Doslova v sebaobrane pred atakom vonkajšieho sveta bezcieľne hľadáme oázu pokoja, kde by sme si mohli chvíľu oddýchnuť a nečerpať silu. Utekáme pred svetom do lesa, do hôr, na dovolenky preč od ľudí, preč od civilizácie. Potrebujeme utiecť z reality a utekáme do otroctva zábavného priemyslu, či siahame po utišujúcich liekoch alebo drogách. Ak už niet úniku a nič iné nám nezostáva, tak len zabuchneme dvere svojho bytu a unavení zaspávame, plní nezodpovedaných otázok. Pýtame sa seba prečo sme unavení, vyčerpaní, prázdni, ustráchaní, ubolení, smutní a nešťastní.

Celý proces fungovania života si často neuvedomujeme, jednoducho tomu nevenujeme pozornosť. Máme predsa dosť iných starostí. A pritom stačí tak málo…

NÁJDI SEBA – SPOZNAJ SEBA – OVLÁDNI SEBA!

 

PhDr. Peter Surovka, PhD.
psychosociálny poradca
0903 36 20 58
0904 66 44 90

VY MÁTE PROBLÉM, MY POZNÁME RIEŠENIE!