Funkcia bdenia

funkcia bdenia

Funkcia bdenia

Mozog je neustálom procese vypínania a zapínania. Na dostatočne intenzívny podnet je mozog schopný zareagovať a vtedy hovoríme, že prišlo k podráždeniu mozgu. Na slabé vzruchy mozog nereaguje, zostáva v útlme. Náš mozog teda reaguje na podnety dostatočne silné a pre nás niečím zaujímavé.

Tento proces neustáleho prechodu z útlmu do podráždenia zabezpečuje nervová sieť rozložená po celej štruktúre mozgu. Keď v stave podráždenia prijmete podnet, zostáva na vás či ho odmietnete, alebo budete naň nejakým spôsobom reagovať. Mozog si nepredstavujte ako niečo čo je zapnuté a vypnuté, ale ako svetlo, ktoré niekedy svieti slabšie a pri podráždení silnejšie. Mozog je neustále v určitom stupni aktivity. Najnižšia aktivita býva počas spánku, vyhasnutie aktivity mozgu predstavuje smrť.

Základný prísun vzruchov do mozgu z tela zabezpečuje hypotalamus (lat. hypothalamus), predĺžená miecha (lat. medulla oblongata) a medzimozog – diencefalon (lat. diencephalon). Tieto podnety predstavujú informácie týkajúce sa procesu látkovej výmeny, dýchania a trávenia. Môžeme hovoriť o vnútornom hospodárení v organizme.

Ďalší zdroj podráždenia prichádza z vonkajšieho sveta a nazýva sa orientačný reflex. Počas spánku a v samote je tento príjem informácii nedostatočný a pokiaľ trvá dlhšiu dobu, prechádza do samovoľnej tvorby halucinácii, nekontrolovateľných výmyslov a bludov.

Orientačný reflex vytvára na často opakujúce sa situácie určitý návyk, ktorý označujeme ako stereotyp. Napríklad ak chodíte niekoľko rokov do práce na ôsmu hodinu, máte na tento opakujúci sa stav už dostatočný návyk. Keď vám zmenia čas príchodu do práce, musíte si na novú situáciu vytvoriť nový návyk. Nová situácia vám zo začiatku robí problém, ale ak vynaložíte určité úsilie, tak prekonáte stereotyp a zrušíte starý návyk a vytvoríte si nový.

Človek má značnú časť orientačných reflexov vrodených (dýchanie, trávenie a iné). Ostatné orientačné reflexy sú osvojené a vtedy hovoríme o podmienenom reflexe. Žiadny novorodenec nedokáže hovoriť, musí sa to naučiť. Vytvoriť si podmienený reflex a získať návyk na schopnosť hovoriť.

CVIČENIE:
1. Aktivizujte pozornosť svojich zmyslov na vybraný predmet a určitý čas sa na predmet koncentrujte všetkými zmyslami.

2. Utlmíte svoj záujem o predmet a prejdite do stavu odvrátenia zmyslov od predmetu.

3. Zotrvajte určitý čas v tmavej miestnosti a vychutnávajte si postupne vytvárajúce sa halucinácie okolo seba.

4. Aktivizujte svoju pozornosť na tlkot srdca, proces dýchania a proces trávenia.

Cvičte postupne a vytrvalo.

PhDr. Peter Surovka, PhD.
psychosociálny poradca a terapeut

VY MÁTE PROBLÉM, MY POZNÁME RIEŠENIE!