Funkcia programovania, regulácie a kontroly mozgu

funkcia programovania

Funkcia programovania, regulácie a kontroly mozgu

V stave bdenia, dostatočnej aktivity mozgu a za účasti zmyslov spracovávame prijaté informácie. Za touto fázou nasleduje formovanie plánu a programu činnosti, sledovanie plnenia určitého cieľa, regulácia celkového správania vedúceho k naplneniu cieľa a kontrola uvedomelej činnosti. Takto nejako funguje naše myslenie.

Napríklad ste získali informáciu, že vedro pred vami je naplnené vodou a vy ste sa rozhodli že ho vylejete a vedro uložíte na miesto. Mozog prostredníctvom vášho plného uvedomenia vydáva patričné pokyny. Vy zdvíhate vedro s vodou a vynášate ho von. Zrazu si uvedomíte, že vedro tam postavila upratovačka a vraciate ho na miesto.

Ide tu o určité správanie sa človeka a jeho schopnosť sa rozhodnúť pre určitú činnosť a v konečnej fáze prijať iné rozhodnutie na základe zistenia iných okolností. Prejavuje sa tu zmysluplnosť a cieľavedomosť ľudského konania.

Vytvorili ste si plán na odnesenie vedra, vedomím ste svoju činnosť kontrolovali, zistili ste nové informácie, že vedro patrí upratovačke, plán ste zastavili a zároveň ste si vytvorili nový plán a vedro ste vrátili nazad. Uvedomili ste si, že ste konali zbytočnú činnosť.

CVIČENIE:
1. Naložte si na tanier jedlo a postupne ho vyhadzujte vedľa taniera a neustále si uvedomujte, čo je stereotyp, čo je nenormálne správanie, čo je vašim plánom, ako kontrolujete to, čo robíte.

2. Položte si pred seba dva taniere s jedlom. Pozerajte sa raz na jeden a potom na druhý tanier. Uvedomujete si, že sa nedokážete rozhodnúť z ktorého taniera budete jesť.

3. Postavte si pred seba stoličku a usilujete sa spraviť pri sadnutí na stoličku čo najviac nezmyselných pohybov.

Cvične pomaly a vytrvalo.
Cvičenie vyžaduje koncentráciu a určitú trpezlivosť.

PhDr. Peter Surovka, PhD.
psychosociálny poradca a terapeut

 

VY MÁTE PROBLÉM, MY POZNÁME RIEŠENIE!