PIŤ ČI NEPIŤ ALKOHOL

piť či nepiť

PIŤ ČI NEPIŤ
Odprednášal som veľa prednášok na tému alkoholu a jeho negatívnych vplyvov na človeka i spoločnosť. Ale viete že …?

Mierne pitie alkoholu pomáha telu zvyšovať hladinu “dobrého” cholesterolu (lipoproteínov HDL, ktoré sú zodpovedné za odvádzanie cholesterolu z tela)? Alebo že u ľudí, ktorí s mierou pijú alkohol, môže v staršom veku dôjsť k menej výraznému úpadku mentálnych schopností než u ich rovesníkov, ktorí alkoholické nápoje nekonzumujú?

Množstvo odborných svetových štúdií už potvrdilo, že alkohol má priaznivý vplyv na činnosť srdca a celkový cievny systém ľudského organizmu. Kľúčovou otázkou je však množstvo požitého alkoholu. Vedci zdôrazňujú, že prospešný je len jeden pohárik pálenky, jeden ležiak alebo pohárik vína za deň. Ľudia, ktorí túto dennú hranicu poctivo dodržujú, majú oproti abstinentom či náruživým pijanom približne o štvrtinu zníženú šancu na kardiovaskulárne ochorenie.

Mierne pitie alkoholu:
1. Znižuje riziko kardiovaskulárnych problémov
2. Môže predĺžiť váš život
3. Môže zlepšiť vaše libido
4. Pomáha predchádzať obyčajnému nachladnutiu
5. Znižuje riziko vytvorenia demencie
6. Znižuje riziko žlčových kameňov
7. Znižuje šancu dostať cukrovku
atď.

O tom, že pohárik červeného vína zdraviu prospieva, dávno vieme. Pre tých, ktorí si občas v malej miere doprajú alkohol, je tu ešte radostnejšia správa. Nielen víno, ale aj ostatné druhy alkoholu sú zdraviu prospešné. Len ich treba piť s mierou a zabudnúť na príslovie, že alkohol podávaný v malých dávkach neškodí.

Červené víno
Priaznivé účinky: Chráni pred rakovinou, posilňuje srdce a mozog, pomáha proti nespavosti, chráni pred zubným kazom, pomáha proti hluchote.
Pozitívny vplyv na zdravie môžeme pridružiť vrub látke resveratrol, ktorá sa nachádza v šupke a jadierkach hroznového vína. Antioxidant salicylát priaznivo pôsobí na chĺpky vo vnútornom uchu, ktoré sú nenahraditeľné pre dobrý sluch. Podľa amerických vedcov navyše pohár červeného rozvíja intelekt. Chemické látky v hroznovom víne blokujú korozívnu baktériu, čím chránia pred vznikom zubného kazu. Vďaka melatonínu telo lepšie zaspáva.

Biele víno
Priaznivé účinky: Znižuje hladinu cholesterolu, prospieva obličkám a pľúcam, pôsobí protizápalovo.
V hrozne bieleho vína sa nachádzajú tyrosol a hydroxytyrosol, ktoré znižujú cholesterol. Antioxidanty chránia pred škodlivými molekulami, ktoré môžu poškodiť pľúcne tkanivo. Bielym vínom by nemali pohrdnúť ľudia trpiaci artritídou. Potláča aj zápaly a znižuje bolesť.

Pivo
Priaznivé účinky: Obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu.
Polliter piva v sebe ukrýva viac ako štvrtinu odporúčanej dennej dávky vitamínu B, ktorý bráni rastu homocysteínu – látky spôsobujúcej ochorenia srdca. V pive je tiež bór potrebný pre zdravé kosti. Vďaka tomu, že je zlatý mok chudobný na vápnik a bohatý na magnézium, znižuje vznik obličkových kameňov (o 40 %). Priaznivo pôsobí na tráviacu sústavu, žalúdok a črevá.

Gin
Priaznivé účinky: Je protizápalový a močopudný.
Destiluje sa z čistého alkoholu, preto po ňom na druhý deň toľko nebolí hlava. Vyrába sa z jalovca. Má močopudné účinky a v prírodnej medicíne slúži k liečbe obličiek a žlčníkových kameňov.

Brandy
Priaznivé účinky: Chráni pred infarktom a krvnými zrazeninami.
Ako destilát červeného vína obsahuje brandy vysoké množstvo antioxidantov, ktoré chránia pred škodlivými voľnými radikálmi. V 30 ml je toľko antioxidantov ako v dennej odporúčanej dávke vitamínu C. Pravidelné pitie brandy pomáha podobne ako acylpirín chrániť pred infarktom a krvnými zrazeninami.

Vedecké výsledky skúmania vplyvu alkoholu na človeka ukazujú, že správna konzumácia alkoholu môže zohrávať dôležitú úlohu v zdravom životnom štýle.
Vedci sa jednoznačne zhodujú na tom, že nie je potrebné, aby sa z abstinentov stávali ľudia konzumujúci alkohol v odporúčanom množstve. Rovnako prospešný účinok na naše srdce a cievy má totiž aj zdravá strava a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.

Týmto príspevkom nerobím reklamu žiadnemu alkoholu, iba poukazujem na jeho priaznivé účinky pre organizmus.
Tak teda priatelia “NA ZDRAVIE”.

PhDr. Peter Surovka, PhD.
psychosociálny poradca a terapeut