Systém zrakového vnímania

system zrakoveho vnimania

Systém zrakového vnímania

Rozhodujúca časť zrakového vnímania sa nachádza v zadnej časti mozgu. Vyhľadajte si v anatomickom atlase v obrazovej prílohe obraz uvedenej časti mozgu a počas cvičenia sa koncentrujte na zrakový systém a zadnú záhlavovú časť mozgu. Cvičte postupne aj niekoľko mesiacov.

CVIČENIE:
1. Pozeráte sa na telefón a myslíte si že je to kufor.

2. Dáte si pred seba rôzne predmety a vnímate vždy iba jeden predmet. Ostatné predmety ignorujete, akoby vôbec neboli pred vami.

3. Vyhľadajte si na obrázku alebo v skutočnosti zložitú konštrukciu (most, konštrukciu, vysielaciu vežu a iné) a očami ju čo najpodrobnejšie opisujete.

4. Pozerajte si okolie a predmety tak, že pri prezeraní nepohybujete svalmi hlavy a krku. Musíte mať pocit, že hlava a krk skameneli.

5. Pozeráte sa na svoje okolie nezaostreným zrakom a máte pocit, že sa pozeráte do zadnej časti mozgu. Vonkajší svet akoby vtekal do vašich očí a celej hlavy.

6. Poukladáte si rôzne predmety pred seba a vnímate ich ako navzájom spojené. Máte pocit že pred sebou máte jeden predmet.

7. Pozeráte si časti svojho odevu, vnútorným hlasom ho pomenúvate a zároveň sa sami seba pýtate, komu z vašich priateľov a známych jednotlivé časti patria.

8. Predstavujete si vo vzduchoprázdne pred sebou nasledujúce halucinácie: svietiace gule, svetlo v rôznych farbách a odtieňoch, biele svetlo, modré kruhy, červený prstenec, plamene približujúce sa z bokov, modrú hmlu približujúcu sa z boku, tváre zvierat približujúce sa z boku, priateľ prichádzajúci z boku, tváre ľudí, tváre a motýle, vtáky prilietajúce z boku, postavy, hlasy, zvuk bubna, chuťové halucinácie, vnímanie reči, násilne vydávajte rôzne zvuky, násilne vyslovujte slová.

9. V zadnej časti mozgu, na ktorú sa sústredíte, si uvedomujte dolu uvedené slová. Zo začiatku cvičte 10 až 20 minút, postupne cvičenie predlžujete aj na dve aj tri hodiny nepretržite. 

Cvičíme slová: MALI STE, PREDOM NASTAVENÝCH VYTVORIŤ, DEFINÍCIA, A=B, POTREBA, JEDNODUCHOSŤ, KONKRÉTNOSŤ, HLBOKÉ PROGRAMOVANIE, TÚŽBA, VIERA A OČAKÁVANIE, HJD, V, O, ZHRNUTIE, ZÁKLADNÉ OBLASTI, ŠPECIÁLNE OBLASTI, HNEV, ÚZKOSŤ, ZMENA.

Cvičenie vyžaduje koncentráciu a určitú trpezlivosť.
Cvične pomaly a vytrvalo.

PhDr. Peter Surovka, PhD.
psychosociálny poradca a terapeut

VY MÁTE PROBLÉM, MY POZNÁME RIEŠENIE!