ZDRAVIE CHOROBA HANDICAP POSTIHNUTIE

zdravie choroba

ZDRAVIE, CHOROBA, HANDICAP, ZDRAVOTNÉ POSTIHNUTIE

Aby sme životu rozumeli, mali by sme zadefinovať čo je čo.
Pokúsime sa zadefinovať čo je ZDRAVIE, CHOROBA, HANDICAP, ZDRAVOTNÉ POSTIHNUTIE.

Zdravie
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1947 (WHO), zdravie je ,,stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nie len neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Právo na rozvoj, ochranu a obnovu zdravia patrí medzi základné ľudské práva. Každý bez ohľadu na rasu, náboženstvo, politické presvedčenie, ekonomický a sociálny status má právo na požívanie najvyššie dosiahnuteľnej úrovne a kvality zdravia. Zdravie patrí medzi základné ľudské práva všetkých ľudí na svete”.

Zdravie predstavuje pre človeka najdôležitejšiu hodnotu, pravdepodobne z dôvodu, že človek si uvedomuje súvis medzi kvalitou svojho života a dobrým zdravotným stavom. Charakteristickým znakom zdravej osoby je, že nemá žiadnu vážnejšiu chorobu a môže sa realizovať v oblasti spoločenskej ale aj pracovnej. Zdravie teda predstavuje relatívne optimálny, dynamický stav duševnej, telesnej a sociálnej pohody a nie iba neprítomnosť choroby či slabosti.

Choroba
Choroba ,,je stav narušeného zdravia, telesných alebo duševných funkcií, ktoré negatívne ovplyvňujú výkonnosť a zdravie organizmu. Vzniká porušením rovnováhy medzi prostredím a organizmom“. Choroba sa najčastejšie definuje ako ,,porucha rovnováhy organizmu s prostredím, pričom vznikajú rôzne anatomické i funkčné zmeny v organizme. Zasiahnutý môže byť ktorýkoľvek systém ľudského organizmu“.

Termín choroba označuje odchýlkou od normálneho priebehu, spojená s oslabením napadnutého organizmu alebo jeho časti. Je to súhrn reakcii organizmu, ktoré môžu vyústiť do zníženej výkonnosti alebo skrátenej dĺžky života. Každá vážna choroba má svoje prejavy a príznaky. Tá môže byť zvládnutá, prípadne narásť do trvalých následkov, invalidity či prechodu do chronického štádia ochorenia.

Handicap
Odborná terminológia definuje handicap ako ” ťažkosť, znevýhodnenie, prekážka či nepriaznivá situácia, ktorá vyplýva z obmedzenej schopnosti ba dokonca nespôsobilosti jedinca uplatniť sa rovnako dobre, ako sa to darí zdravým ľuďom”.
Handicap sa charakterizuje ako znevýhodnenie dané nielen určitým obmedzením alebo postihnutím, ale aj mierou jeho subjektívneho zvládania a sociálneho postavenia jedinca.

Slovo handicap sa do slovenčiny prekladá veľmi zriedkavo, správne sa tomu hovorí znevýhodnenie. Každý handicap má totiž priamy dopad nielen na postihnutého jedinca, lebo obmedzuje jeho samostatnosť, ale aj na rodinu, pretože si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Handicapované dieťa neznamená vždy len katastrofu, je to dieťa ako každé iné a jeho potreby musia byť uspokojené. Tak handicapované dieťa ako aj prirodzene zdravé dieťa má nárok na to, aby vyrastalo v milujúcej rodine. Zabezpečenie toho aby takéto dieťa bol šťastné, je úlohou rodičovstva a materstva.

Zdravotné postihnutie
„Zdravotné postihnutie je možné vymedziť ako poškodenie alebo stratu určitého organového systému. V dôsledku toho dochádza k obmedzeniu, narušeniu či úplnému chýbaniu niektorej zo štandardnej funkcie, resp. kompetencie”.
V odbornej literatúre je zdravotné postihnutie definované z viacerých aspektov. Termín zdravotne postihnutie človeka sa charakterizuje ako postihnutie, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu jeho života, najmä schopnosť nadväzovať a udržiavať vzťahy s okolím a schopnosť pracovať.

Zdravotné postihnutie zahŕňa veľké množstvo rôznych funkčných porúch, ktoré sa vyskytujú v každej populácii a vo všetkých krajinách na svete. Z psychologického hľadiska platí, že akékoľvek zdravotné postihnutie sa neprejavuje poruchou len jedného určitého orgánu, ale ovplyvňuje množstvo porúch, ktoré možno aj kategorizovať. Zdravotne postihnutie je súčasťou každej spoločnosti, no nie vždy je rovnako prijímané. Je veľmi potrebné naučiť sa deťom so zdravotným postihnutím správne komunikovať, chápať príčiny ich odlišnosti a prijímať ich takých akí sú.

ZDRAVIE – VITALITA – KREATIVITA – OSOBNOSŤ
Spracoval PhDr. Peter Surovka, PhD.
psychosociálny poradca a terapeut