AROMATERAPIA

aromaterapiea1

AROMATERAPIA

Aromaterapia je terapeutická metóda, ktorá využíva esenciálne oleje a ďalšie vonné zložky z rôznych druhov rastlín. Existuje veľké množstvo éterických olejov, z ktorých každý má špecifické liečivé účinky. Používajú sa najmä na odstránenie stresu, uvoľnenie napätia, dodávajú energiu, podporujú vyrovnanosť a pomáhajú posilňovať imunitu.

Aromaterapia je tiež účinná pri chorobách ako je migréna, viróza, angína, prechladnutie či pri problémoch s tlakom. Esenciálne oleje majú protizápalové účinky. Používajú sa rôznymi spôsobmi, okrem masáží sa môžu aplikovať prostredníctvom obkladov, mastí a kúpeľov.

Éterické oleje sú vonné látky, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach rastlín (kvetoch, plodoch, listoch, kôre, koreňoch) ako drobné olejové kvapôčky. Sú charakteristickým znakom rastliny, prestavujú jej esenciu-vôňu. Získavajú sa z čerstvých rastlín destiláciou vodnou parou, lisovaním alebo extrakciou. K terapeutickým účelom je vhodné používať kvalitné 100% čisté alebo označované ako pravé éterické oleje. Vzhľadom k vysokej koncentrácii je potrebné dávkovať oleje po kvapkách.
Éterické oleje sa aplikujú pomocou aromalampy, zvlhčovačov, rozprašovačov, inhaláciami, masážami, kúpeľami, ale i vo forme obkladov a zábalov.

CESTY SILICE  V ORGANIZME:
Silice sa veľmi ľahko vstrebávajú do ľudského organizmu. Je potrebné si uvedomiť, že pri akejkoľvek aplikácii – s výnimkou použitia v aromatickej lampe – sa do krvného riečisťa dostáva určité množstvo silice, ktoré potom pôsobí v celom organizme.

VNÚTORNÉ POUŽITIE SILICE:
Vnútorné použitie sa u silíc využíva zvyčajne v prípadoch, keď je prospešné vnútornou cestou lokálne pôsobiť na sliznice. U mnohých silíc je z dôvodu podráždenia tráviacich orgánov a vstrebávania veľkého množstva silice do krvného obehu vnútorné použitie nevhodné.

  • Aplikácia pre vnútorné použitie sa robí tak, že odborníkom určený počet kvapiek silice sa nakvapká na lyžičku s medom, prípadne s mliekom a prehltne sa. Nezapíja sa a užíva 3 x denne.
  • Druhá možnosť pre vnútorné použitie sa robí tak, že do pohára chladnej, alebo vlažnej vody asi 1dcl sa nakvapká potrebné množstvo silice. Pije sa po dúškoch maximálne 3 x denne.

V prípade bolesti a zápalu hrdla možno takto zriedenými silicami aj kloktať.

VONKAJŠIE POUŽITIE SILICE:
Výhodou vonkajšieho použitia je, že silica môže preniknúť rýchlo a účinne do organizmu k postihnutému miestu cez pokožku, alebo tkaniva orgánu bez zbytočného putovania cez tráviací systém. Niektoré silice sú pre pokožku dráždivé – dráždivosť je individuálna – preto je potrebné ich riediť. Takto riedené silice sú vhodné na masáže. Masáž býva neoddeliteľnou súčasťou aromaterapie. Dotyk stimuluje určité body na tele a v spolupôsobení so silicami spúšťa proces samoliečenia v organizme.

  • Na postihnuté miesto nanášame primerané množstvá silice a jemne vmasírovávame do pokožky. Pri popáleninách, poraneniach a pichnutiach hmyzom sa postihnutého miesta netreba dotýkať a aplikácia sa opakuje do odstránenia bolesti.
  • Druhá možnosť je, že približne 12 kvapiek silice doplníme do nádobky o objeme 25 ml kvalitným rastlinným olejom – môže byť olivový, slnečnicový, mandľový a pod., ktorý po premiešaní nanášame v malých množstvách na pokožku a masírujeme. Takto obohatený olej uchovávame v chlade po dobu maximálne 3 mesiace. Vhodné je aj namiešanie pár kvapiek silice do bežného krému, prípadne masti – napr. indulóna.
  • V prípade nemožnosti aplikácie oleja či krému je možnosť silicu riediť vodou z pravidla 1-5 kvapiek do 100 ml vody. Pre lepšie rozpustenie silice vo vode možno pridať aj malý kúsok mydla a takto rozriedenú silicu možno používať na potieranie postihnutého miesta, ale na obklady.

INHALÁCIA SILICE:
Pri inhalovaní – vdychovaní sa do organizmu dostávajú pary silice vznikajúce na hladine horúcej vody. Zo všetkých spôsobov aplikácie býva účinok ihaláciou najrýchlejší, pretože pary silice po vdýchnutí prenikajú z pľúc priamo do krvného obehu. Aplikácia je vhodná aj pri potrebe lokálneho účinku na sliznice dýchacieho ústrojenstva.

  • Potrebný doporučený počet kvapiek silice pridávame do vane s teplou vodou a dôkladne premiešame. Teplota vody by nemala prekračovať 37 stupňov celzia. Silica sa rozpustí na hladine vody, kde sa časť silice bude do organizmu vstrebávať pokožkou a časť silice sa bude vyparovať a vyparovaná silica sa vdychovaním dostáva do pľúc. doporučená doba kúpeľa je cca 20 minút. Takýto spôsob je mimoriadne efektívny, kde dochádza k spojeniu vonkajšieho použitia a inhalácie. Pre vyvolanie vzpružujúceho účinku možno použiť aj vlažnú, alebo studenú vodu. V niektorých prípadoch bývajú vhodné sedacie kúpele, prípadne kúpele nôh s rôznymi teplotami vody.
  • Potrebný počet kvapiek silice pridáme do 1 litra takmer vriacej vody v plochej nádobe. Vdychujeme vznikajúce pary. Efektivitu vdychovania môžeme zvýšiť prehodením uteráku, alebo nejakej látky cez hlavu. Doba inhalácie býva maximálne  10 minút, 3 x denne.

 

AROMATIZÁCIA OVZDUŠIA:
Pri aplikácii silice v aromatickej lampe sa silica vyparuje do ovzdušia a takto napĺňa priestor charakteristickou vôňou. Aromatická vôňa vyparovanej silice ovplyvňuje naše pocity a náladu.

  • Používanie aromalampy – je jednoduché, kde na vodnú hladinu v aromalampe nakvapkáme 1-7 kvapiek silice a zapálime kahanček pod miskou.
  • Iná možnosť je taká, že do nádoby s horúcou vodou nakvapkáme niekoľko kvapiek silice a potom nádobu postavíme na nejaké ohrevné teleso – napr. ústredné kúrenie.
  • Na savý materiál – napr. neglazovaný hlinenný predmet, alebo savý papier nakvapkáme niekoľko kvapiek silice a necháme silicu vyprchať do ovzdušia.
  • Silice sa môžu v primeranom množstve aplikovať aj do zvlhčovaču vzduchu.

UPOZORNENIA:
Je potrebné si uvedomiť, že silice sú veľmi účinné a reaktívne látky, a preto je potrebné dodržiavať doporučené dávkovanie vo väčšine prípadov uvedených na obaloch. Pri viacnásobnom prekročení dávok, alebo dlhodobom neprerušovanom používaní vzniká nebezpečenstvo poškodenia organizmu. Pri deťoch do päť rokov je vhodné znížiť dávkovanie o polovicu, prípadne tretinu, najlepšie po dohode s lekárom. Osoby s citlivou pokožkou by si mali najprv vyskúšať na malej ploche pokožky účinok silice a až potom sa rozhodnúť pre aplikáciu na telo. Ľudia so srdcovo-cievnými ochoreniami musia byť obozretní pri používaní teplých kúpeľov a horúcich inhalácii.

 

 

STRUČNÝ PREHĽAD ÚČINKOV NIEKTORÝCH RASTLÍN:

Materina dúška  
Pomáha pri bolestiach hlavy, depresiách, podporuje imunitný systém, zmierňuje únavu a prekrvuje organizmus. Používa sa pri liečbe hnisavých rán a reumy.

Ruža 
Pôsobí proti nespavosti a bolesti hlavy, posilňuje žalúdok a podporuje krvný obeh. Účinkuje tiež ako afrodiziakum a antidepresívum.

Tea tree
Tento olej je účinný pri kožných infekciách, zápaloch priedušiek, posilňuje imunitu a upokojuje nervy. Je najpoužívanejším prírodným antiseptikom.

Šalvia
Pôsobí na nervový systém ako sedatívum, znižuje tlak, podporuje trávenie a má antibakteriálne účinky.

Medovka
Pôsobí ako antidepresívum, je vhodná pri nespavosti a migréne a znižuje krvný tlak. Pomáha pri zažívacích ťažkostiach a znižuje horúčku.

oddelovac

 

POSKYTOVANÉ PSYCHOSOCIÁLNE PORADENSTVO JE PRIVÁTNE,
NIE JE UZAVRETÝ ZMLUVNÝ VZŤAH SO ZDRAVOTNÝMI POISŤOVŇAMI
A PRETO SA NEVYŽADUJE ODPORÚČANIE OD ŽIADNEHO LEKÁRA.

 

Poučenie pre klientky a klientov:
Psychosociálne poradenstvo poskytnuté klientovi je len odporúčaným postupom pre klienta, preto psychosociálny poradca za finálne vyriešenie problému nenesie žiadnu zodpovednosť. Je na klientovi, akým spôsobom sa rozhodne svoj problém riešiť, pričom na jeho slobodnú voľbu naša spoločnosť, ani psychosociálny poradca nemá žiaden dosah.

 

PhDr. Peter Surovka, PhD.
psychosociálny poradca, pedagóg a terapeut
0903 36 20 58
0904 66 44 90

oddelovačik

AK MÁTE PROBLÉM, NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ!

SÍDLO SPOLOČNOSTI:
Social Media
Hroncova 3
040 01 Košice

TELEFÓNNE ČÍSLA: 
+421 903 36 20 58
+421 904 66 44 90

oddelovac

KONTAKTNÝ FORMULÁR:

Vaše meno (povinné)

Vaša adresa(povinné)

Váš email (povinné)

Telefón

Predmet

Vaša správa

oddelovac

VY MÁTE PROBLÉM, MY POZNÁME RIEŠENIE !

 

 

 

NAJ.sk